Plateanmeldelse: The Autumn Defence – «Here and Nowhere» (album, 2025)
The Autumn Defence så dagens lys i 2001da de slapp «The Green Album», et album som ble fulgt opp med fire utgivelser i perioden 2003-2014. Fem plater jeg har satt så stor pris på at jeg lenge har drømt om enda mer. Og nå er drømmen oppfylt. For elleve år etter «Fifth», er «Here And Nowhere» endelig blant oss. En plata så vakker og ven at jeg etter kun et par uker har spilt den sønder og sammen.
The Autumn Defence består i all hovedsak av duoen John Stirratt og Pat Sansone med god hjelp av James Haggerty and Greg Wieczorek. Både Stirrett og Sansone spiller til daglig i Wilco, førstnevnte spilte også sammen med Jeff Tweedy og Jay Farrar i legendariske Uncle Tupelo. Alle låtene på «Here and Nowhere» er skrevet av Stirrett og Sansone, og sistnevte har produsert herligheten.
Selvom det finnes mange likhetstrekk med Wilcos musikalske univers, lager The Autumn Defense musikk som trekker mer i retning av den amerikanske vestkysten enn moderskipet. Vi snakker melodiøse, myke, sofistikerte og drømmeaktige låter pakket inn i et orkestrert lydbilde fylt med deilige harmonier og psykedeliske innfall. Tidløs musikk som sender tankene i retning av band som The Byrds, Love, Burt Baccarach, The Kinks, The Beach Boys og The Beatles.
Selvom «Here and Nowhere» muligens er litt mykere i kantene, skiller den seg ikke så mye fra forgjengerne. Musikken er fremdeles som beskrevet ovenfor, men låtmessig er «Here And Nowhere» muligens hakket vassere. Noe som i seg selv er en aldri så liten bragd.
Plata begynner med «The Ones», utstyrt med krystallklare kassegitarer og etter hvert en lang psykedelisk hale fullpakket med fløyter og el-gitarer. En låt som glir over i fine, svært iørefallende og The Byrds-aktige «I’ll Take You Out Of Your Mind». Tredje låt ut, «Old Heart», er en aldeles nydelig ballade som minner om noe Carole King kunne skrevet på en god dag.
Og sånn kunne jeg fortsatt, for alle elleve låtene på «Here and Nowhere» har mer enn nok å by på. Som for eksempel ekstremt fengende «In The Beginning», der det pøses på med så mye piano og et strøkent strykerarrangement at tankene snodig nok nok fyker av gårde til både Supertramp og Electric Light Orchestra. «Hearts Arrive» og «Raven Of The Woods» er fengende poplåter av beste sort ikledd janglende gitarer og deilige koringer. Plata avsluttes med praktfulle «Even Flowing Light», der tamburiner og strykere tilfører låta ekstra magi.
For alle oss som digger Wilco kunne denne høsten knapt blitt bedre. Først ble vi servert et fullstendig mirakuløs trippelalbum fra Jeff Tweedy, og nå denne perlen fra radarparet Stirret/Sansone. Det er med andre ord lov å være jæskla blid!
Foto: Promo
Sjekk ut plata her: https://spotify.link/cypGQddoEXb




