Nydelig og atmosfærisk folk

Plateanmeldelse: Ora Cogan – «Hard Hearted Woman» (album, 2026)

Ora Cogan er en kanadisk folk/country-artist fra Salt Spring Island med bakgrunn fra et musikalsk hjem og flere bandkonstellasjoner i yngre dager. Cogan er bosatt i Nanaimo, havnebyen i British Columbia, velsignet med natur, samtidig som det også er en by med et travelt folkeliv. 

Debutalbumet «Ribbon Vine» kom ut i 2013, mens kritikerroste «Formless» kom ut i 2023. Cogans nyeste album, «Hard Hearted Woman», inneholder ti spor med elementer av moderne folk, indie, jazz, og en god dose psykedelisk musikk. Omgivelsene rundt Nanaimo er et naturlig element i det svært organiske uttrykket. Cogan sammenliknes med Emmylou Harris og Joni Mitchell, men høres mest av alt ut som seg selv.

Det finnes flere måter å oppleve denne platen på. Du kan dykke inn i tekstene og ta del i Cogans prosa; kjærlighetshistorien i «Honey», detaljene i «River Rise» eller den såre optimismen i «Too Late». Eller du kan lene seg tilbake og la deg rive med av Cogans stemme; et mystisk, kraftfullt instrument som kan skifte form og farge avhengig av stemning, som i den mystiske «Division», «Bury Me» eller den ypperlige Lana Del Rey-aktige poplåten «Love You Better». Den jagede, men intime vokalen møter 70-talls country på en egenartet og vakker måte.

«Hard Hearted Woman» byr på en svært nyansert produksjon. De ti låtene oppfattes nærmest som et dobbeltalbum, på grunn av alle detaljene i instrumenteringen og arrangement, og det overveldende emosjonelle spennet. Ora Cogans tilnærming til låtskriving smelter sammen tradisjon, det eksperimentelle og psykedelia til noe helt eget. Nokså ukjente David Parry (Lovingband) er oppført som produsent sammen med Cogan, og her gjør han en kjempejobb.

«Hard Hearted Woman» er et lite mesterverk fra Ora Cogan – et album fylt med nydelig atmosfærisk folk, eller ‘folkgaze’ om du vil.

Foto: Sacred Bones Records (promo)

Avatar photo
Jon Erik Eriksen

Naturviter, skribent og popmusiker av sjel og hjerte.

Artikler: 392