På begynnelsen av et nytt år er det alltid noen album man, av forskjellige årsaker, aldri rakk å skrive noen velvalgte ord om før nyttårsrakettene fløy til værs. Album som, fordi de stadig vekk har dukket opp i horisonten, fortjener både heder og ære (som det så fint het i riktig gamle dager). Her kan du lese om et av dem:
Plateanmeldelse: Alan Sparhawk, Trampled by Turtles – «Alan Sparhawk with Trampled by Turtles» (album 2025)
Noen forbigåelser er mer graverende enn andre og dette samarbeidet mellom Alan Sparhawk (tidligere Low) og Trampled by Turtles fra 2025 er helt klart et av dem. Rett og slett et av de fineste øyeblikkene fra 2025.
Alle husker selvfølgelig fantastiske Low, som ble dannet i 1993 av ekteparet Alan Sparhawk og Mimi Parker. De kom opprinnelig fra Duluth, Minnesota og ga ut 14 studioalbum mellom 1994 og 2021. Deres mest kjente album var kanskje det utrolig nedpå «I Could Live in Hope» (1994), mens det som ble deres siste, det svært eksperimentelle og geniale Hey What», kom ut i 2021.
Mimi Parker gikk dessverre bort i 2022 og Low ble følgelig oppløst, men Alan Sparhawk har gitt ut to soloalbum etter Parkers død, «Alan Sparhawk with Trampled by Turles» inkludert. Flere av låtene på denne skiva er hentet fra det sorgtunge, men merkelig autotune-pregede «White Roses, My God» (2024), inkludert nydelige «Heaven» og «Get Still». Å påstå at disse låtene fortjente en bedre innpakning enn 2024-utgaven, er ikke å ta for hardt i.
Trampled with Turtles er kanskje et mer ukjent navn for mange, men dette folk-/bluegrassbandet har vært aktive og gitt ut en god bunke plater siden 2004. Med tanke på musikken som bandet spiller til daglig, er det ganske fantastisk hva de har fått til sammen med Sparhawk her. Tempo og bluegrass-faktor er dratt ned betraktelig, mens dynamikk og stemning er i fokus.
Skiva åpner med den flotte «Stranger». Nevnte «Heaven» og «Not Broke», er begge fantastiske. Fiolinen får skrike på uforlignelig vis på «Screaming Song», mens det hele rundes av med den kryptiske «Torn & in Ashes» til minne om Mimi (?).
/ Torn and in ashes, all in one book / What I’d have learned if I had a look / Confused by the lashes burning time took / Leaving you now with only what’s good /




