Sterke låter om selvransakelse

Plateanmeldelse: Brandi Carlile – «Returning To Myself» (album, 2025)

Den 44 år gamle amerikansk sangeren, låtskriveren og artisten Brandi Carlile er ute med albumet titulert «Returning To Myself», og som tittelen antyder går Carlile i seg selv på denne plata, om så det gjelder relasjoner eller musikalske røtter.

Carlisle fikk sitt store gjennombrudd utenfor USA med sangen «The Story» i forbindelse med en promo for serien «Grey’s Anatomy», og har siden den gang hatt sine fans også her på berget. Carlile har for øvrig gitt ut plater jevnt og trutt siden 2005, og er for tiden også aktuell med albumet «Who Believes In Angels», et samarbeid med selveste Elton John som kom ut tidligere i år, men som ble litt for heftig produsert for undertegnedes smak. 

Det åpner intimt og personlig med selve tittellåten, før det braker løs med skivas pop-alibi, «Human», kanskje et av platas beste spor. «A Woman Oversees» bikker litt over i det samme landskapet som Sheryl Crow, men «Church & State» er en overraskende hardtslående rocker med Edge-gitar og heftige trommer, mens «Joni» selvfølgelig er en nydelig hyllest til Joni Mitchell. Den karakteristiske stemmen til Carlile behersker hele spekteret og vel så det. Dette er både til velsignelse og ulempe for artisten.

Den allestedsværende Aaron Dessner (The National) er kreditert som med-produsent og komponist på flere av låtene, mens superprodusenten Andrew Watt har signert på den andre halvparten. Blant de klart fineste sporene på skiva er de rene country/folk-låtene; «Returning To Myself», «A War With Time», nevnte «Joni», «No One Knows Us» og den nydelige avslutningen «A Long Goodbye». 

Alt i alt har Brandi Carlile har gitt ut et svært variert og selvransakende album som garantert vil glede fansen.

Foto: Interscope Records

Sjekk på plata her: https://spotify.link/lNkOwPSnUXb

Avatar photo
Jon Erik Eriksen

Naturviter, skribent og popmusiker av sjel og hjerte.

Artikler: 353