Sånn skal det gjøres!

Plateanmeldelse: The Veils – «Fragile World» (album, 2026)

Hvor mange som kjenner til det engelsk/newzealandske bandet The Veils, med sanger og låtskriver Finn Andrews i front, vet jeg ikke, men den nye plata deres, «Fragile World», fortjener i høyeste grad en omtale. Bandet har i sin tid blitt rost opp i skyene av filmregissørene som David Lynch, Paolo Sorrentino og Tim Burton, som alle har brukt sanger av dem på lydsporene sine.

The Veils har holdt koken siden debuten «The Runaway Found» i 2004. Finn Andrews har i tillegg gitt ut soloskiva «One Piece at a Time» (2019). Stilen deres har ofte blitt omtalt som ‘Southern gothic’, det vil si at den har retro-elementer av den musikken vi typisk hørte på fra Oseania på 80- og 90-tallet (Nick Cave, Midnight Oil, Crowded House etc.).

«Fragile World» åpner med fire veldig gode spor; først ut er et frysning-på-ryggen-øyeblikk av en låt i «Aurora». Melankolske pianoakkorder, tørre trommer og stor romklang er oppskriften. «High Hopes» byr på mer av samme sorten, bare tilført enda mer filmatisk dramatikk. «Lungs» gir oss mer tempo og tradisjonell oppbygging, og høres som noe midt imellom Nick Cave og The War On Drugs.

Et av platas definitive høydepunkt er den superfine «Are You Awake Tonight». Her får Finn Andrews virkelig bitene til å passe sammen i puslespillet. Melodien er så sterk, arrangementet så stemningsfullt, mellomspillet så filmatisk som det kan bli. Et lite mesterverk der, altså. 

Albumet er produsert av Tom Healy, kjent for å ha en finger med i spillet med såpass etablerte band som Marlon Williams, The Chills, Tiny Ruins, Nadia Reid, Die! Die! Die!, The Verlaines og Ladyhawke. 

Tromme- og vokallyden på «Little White Birds» er så 80-talls at det nesten blir parodisk, mens «The Widening Dark» er en vakker og poetisk ballade. Og mens vi snakker om ballader, er det verdt å trekke frem nydelige «These Are The Days», en låt med klassikerpotensiale, som sender tankene tilbake til salige David McComb og The Triffids. Og når sistelåten «In This Heart» trylles ut av rillene, er det bare å kaste inn håndkleet. 

Om 2026 er året da ‘Southern gothic’ igjen kommer på moten skal jeg ikke uttale meg om, men den nye plata til The Veils er en litt skjult perle i den musikalske østersfarmen.  

Foto: promo

Avatar photo
Jon Erik Eriksen

Naturviter, skribent og popmusiker av sjel og hjerte.

Artikler: 417