I vår spalte «Ukens låt» velger Popklikk seg ut en perle fra de siste 70 år med pophistorie. Formålet er å velge ut sanger litt utenom allfarvei slik at våre mange lesere kanskje kan oppdage noen nye favoritter. Nederst i saken finner du en spillelista der låtene blir lagt inn etterhvert som de dukker opp her.
Ukens låt #99: Eddie & The Hot Rods – «Do Anything You Wanna Do» (1977)
Eddie & The Hot Rods var langt viktigere for fremveksten av punken enn de var for powerpopen. De ga ut hele fem singler med skitne r&b-låter i 1976 som inspirerte mange punkere in spe. Når de i tillegg hadde et live-debuterende Sex Pistols som oppvarmere på legendariske Marquee Club havnet de selv raskt i punkebagen.
Derfra ble de riktignok raskt kastet ut da det viste seg at de bare spilte «rock». Som den aldeles vanvittig fengende «Do Anything You Wanna Do», skrevet og produsert av Ed Hollis (broren til en annen mester av vellyd, Mark Hollis i Talk Talk). En sang som drives frem av akkurat passe aggressive gitarer og med en tekst som gikk rett hjem hos kidsa.
Den store helten her er likevel klappingen (handclaps) i refrenget. Popklikk applauderer også de britiske platekjøperne, som fikk den inn på 9. plass på singellista. Er du litt nedfor, sett på denne og gjør som du vil.




